petagog

Cyprichromis pavo

Cyprichromis pavo

Latince Adı: Cyprichromis pavo
Coğrafik Kökeni: Tanganyika Gölü
Yaşam Alanı: Açık sular
Beslenme Biçimi: Etçil. Doğada plankton ve küçük kabuklularla beslenirler. Akvaryum ortamında su piresi ve artemia gibi canlı yemler diyetlerinden eksik edilmemelidir. Diyetlerinin küçük bir kısmını da bitkisel yemler oluşturmalıdır.
Davranış Biçimi: Orta derecede agresif
Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif
Yüzme Seviyesi: Orta – Yüzey
Cinsiyet Ayrımı: Erkekler renklenirken dişiler renksiz kalır.
Üreme: Üretimi oldukça kolaydır. Dişi yumurtaları yaklaşık 3 hafta kuluçkaya yatırır. Yumurtalar düz bir yüzeye bırakılır ve daha sonra erkek tarafından döllenir. Hemen sonrasında dişi yumurtaları ağzına alır. Yaklaşık 3 hafta sonra yavrularının annenin ağzından ayrılırlar. Yavruları artemia ile besleyebilirsiniz. Erkekler yumurtlama bölgeleri oluşturarak bu bölgeleri korur.
Sıcaklık: 24°C – 28°C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 12 cm.
En Az Akvaryum Hacmi: 200 litre
Su Sertliği: Orta – Çok sert
pH: 8.0 – 9.0
Zorluk Seviyesi: 3
Genel Yorum: 25–45 metre arası derinlikte kayalık kıyıların açık sularında bulunurlar. Doğada yüzlerce veya binlerce sürüler halinde bulunurlar. Bu türün diğer Cyprichromis türlerinden hiçbir farkı yoktur. Beslenmesi ve yaşam alanı aynıdır. Tek farkı leptosomalar ve microlepidotuslar tankın üst kısmında ya da orta kısmında üreme yaparken bu tür aynı onlar gibi suyun orta kısmında yumurtlar ama yumurta almayı kumun üstünde ufakta olsa açtıkları kraterde yaparlar… En azından 8-10 balıktan oluşan gruplar halinde beslenmesi daha iyi olacaktır. Taban bölgelerinde yaşayan kum kelebekleri ve kabukçullar uygun tank arkadaşlarıdır. Tabanda ince kum kullanılmalıdır, kayalar ve taşlar mağara veya yarık oluşturacak şekilde yerleştirilmelidir. Dekorda sert yapraklı bitkiler de kullanılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ