petagog

Pterois radiata (Radiata Aslan Balığı)

Pterois radiata (Radiata Aslan Balığı)

Latince Adı: Pterois radiata
Coğrafik Kökeni: Hint ve Batı Pasifik okyanusları, Kızıl deniz.
Yaşam Alanı: Lagün ve resiflerde yaşar. Dalgalanma bölgesi ve kaya duvarları boyunca rastlanır. Gün boyunca çıkıntıların altında ve dar mağaralar ve yarıklar içinde gizlenirler, 30 metre derinliğe kadar tespit edilmiştir.
Beslenme Biçimi: Etçil. Doğada, karidesler ve küçük yengeçler başlıca besinini oluşturur. Akvaryumda çeşitli deniz gıdaları ve dondurulmuş yemler verilmeye çalışılmalıdır.
Davranış Biçimi: Orta derecede agresif. Avcı bir balıktır küçük balıkları ve omurgasızları avlayacaktır.
Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif
Yüzme Seviyesi: Her Seviyede.
Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı yapmak çok zordur.
Üreme: Akvaryum ortamında üretildiğine dair kesin bir bilgi yoktur.
Işık: Normal
Sıcaklık: 25°C – 28°C
Tuzluluk: 1.020 – 1.025
En Fazla Büyüdüğü Boy: 25 cm.
En Az Akvaryum Hacmi: 300 litre
Reef Uyumu: Dikkat edilmeli.
Su Sertliği: 8 – 12 °dH (Orta – Sert)
pH: 8.1 – 8.4
Zorluk Seviyesi: 3
Genel Yorum: Clearfin aslan balığı ya da Tailbar aslan balığı olarakta bilinir. Büyük, yelpaze gibi göğüs yüzgeçleri, uzun, tüy gibi sırt yüzgeçleri ve vücudu boyunca kırmızı, beyaz ve siyah dikey çizgileri vardır. Akvaryumda çok sayıda saklanma yerleri oluşturulmalıdır, uygun saklanma yerleri oluşturmak için canlı kayalardan faydalanılabilir. Üst dikenleri zehirlidir, arı sokmasına benzer reaksiyonlara neden olabilir. Dikenleri nedeniyle beslerken veya taşırken dikkat edilmelidir. Antennata aslan balığına (Pterois Antennata) çok benzer ama kuyruk sapı üzerindeki yatay çizgiler ile ayırt edilir. Kendinden küçük canlıları avlayabileceği için tank arkadaşları dikkatli seçilmelidir. Kendisini rahatsız etmeyecek büyük balıklarla bir arada beslenebilir. Eğer aynı tank içerisinden birden fazla aslan balığı beslenecekse tank yeterince büyük olmalıdır. Mükemmel filtrasyon ve su kalitesi ile büyük akvaryumlarda çiftler halinde tutulabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ